piątek, 2 marca 2012

o kamerach....

   Już od kilku dobrych miesięcy dojrzewaliśmy do zmiany sposobu kręcenia filmów z powietrza. Do niedawna w częstym użytku była mała kamerka "zabawkowa", która okazała się trochę zbyt ograniczona jakością, stabilnością i wykonaniem, co skutkowało dosyć słabej jakości materiałem, który co chwilę trzeba było ciąć, czasami falował i miał kłopoty nawet z kolorami. W każdym razie kamerka na "początek" była fajna, dawała możliwości zobaczyć "jak to się je" i skręciła dla nas dosyć dużo godzin. Prócz niej mamy profesjonalną kamerę HD z górnej półki, jednak nie chciałem jej nigdy brać w powietrze - ta była zarezerwowana dla Sosny pięknie wszystko filmującej z ziemi. Moja pierwsza kamerka "powietrzna" to zwykła maleńka kamerka  MD80 HD jakiegoś tam chińskiego producenta. 
   Wg specyfikacji dawała całkiem spore możliwości (30 klatek/sek dla rozdzielczości 720x480, karta microSD do 8GB) jednak w praktyce okazywało się, że akumulator wytrzymuje max godzinkę, mocowania można było od razu wyrzucić i co najgorsze - nie miała możliwości skasowania wyświetlania daty i godziny na rejestrowanym materiale. Gdy ją kupowaliśmy kosztowała niecałe dwieście złotych, a dziś można ją kupić już za ok trzydzieści. Kamerka ta wygląda dokładnie tak jak na zdjęciu obok.
   Postęp jednak jest nieubłagany i po dobrych dwóch latach używania ww. kamerki przyszedł czas na zmiany. Tym razem postanowiliśmy nabyć jakąś przyzwoitą niewielką kamerkę, dającą jak najlepsze możliwości filmów "z kasku" przy zachowaniu niewielkiej wagi, różnorakich mocowań i tego wszystkiego, co sprawia, że są po prostu dobre. Od razu olaliśmy sprzęty za kilka tysięcy, bo nie chodzi o profesjonalny super hiper materiał, a o dokumentację w jak najlepszej postaci tego co robimy, jak latamy i zmontowanie z tego raz na jakiś czas jakiegoś filmiku "dla dzieci i rodziny".
   Na naszym rodzimym rynku jest kilka różnych ciekawych kamer, jakoś jednak jedynie trzy wyróżniają się na tyle, by zostały wzięte pod uwagę. Są to : GoPro HD , Drift HD170 STEALTH i Vhold Contour HD.
   Nie są to najnowsze odsłony tych kamer, jednak przez ostatni sezon właściwie królowały i najfajniejsze filmy amatorskie wyszły właśnie z tych produktów. Przez kilka ostatnich miesięcy wypuszczono nowsze wersje, jednak gdybyśmy na to patrzyli to właściwie trzeba by wydać zdecydowanie więcej pieniędzy na produkt, który w przyszłym roku znów zostanie zastąpiony nowszą wersją. To przysłowiowy wyścig szczurów i gonienie za czymś takim jest bez sensu.
   Gdy już wypracowaliśmy "decyzję" trzeba było ostatecznie wybrać na czym nam zależy, co kamera musi mieć i dlaczego akurat ta, a nie tamta. Rzecz jasna było nagabywanie wszelkich znajomych, którzy używają takich kamer o ich opinie i spostrzeżenia, do tego wielogodzinne fedrowanie i czytanie sieci, by po jakimś czasie była decyzja. Pokusiłem się nawet o mały "subiektywny ranking" tych trzech modeli, które w wielkim skrócie postaram się opisać poniżej.



1. Drift HD170 stealth 

   Jest to mój zdecydowany faworyt i kamera, jaką ostatecznie zamówiliśmy. Jest już w drodze i w najbliższych tygodniach powinna dotrzeć. Niestety taki dłuższy czas oczekiwania spowodowany jest długą i krętą drogą do nowych właścicieli. Zyskujemy za zdecydowanie na jej cenie. Gdy dotrze oczywiście jakiś porządniejszy opis i filmik z pierwszego rozpakowania będzie.
   Teraz musi wystarczyć kilka suchych faktów i drobny opis - kamerka jest podłużna, ma zwarty kształt i co jest jej chyba największą zaletą, posiada kolorowy wyświetlacz i "pilota", dzięki któremu filmujemy wtedy, kiedy chcemy, zwłaszcza gdy kamerę umieścimy w jakimś trudno dostępnym miejscu (kask, rama napędu itd). Wyświetlacz idealnie pozwala na podgląd materiału i proste intuicyjne ustawienie podstawowych parametrów. Coś, czego nie mają konkurenci to także obrotowy obiektyw, dzięki któremu nie trzeba martwić się super idealnym poziomym mocowaniem. Nawet jak przymocujemy krzywo to i tak kręcimy prosto. Do tego mamy w zestawie podstawowym kosmicznie dużo różnych mocowań i gadżetów, a te które można dokupić przyprawiają o zawrót głowy. Jako plus w stosunku do pozostałych działa także wyraźnie lepsze odwzorowanie w ciemniejszych warunkach oświetleniowych (szarości, wieczory itd).
 
Podstawowe parametry techniczne to :
- 5 megapixelowy sensor CMOS
- 1080p: 30 fps/25 fps ; 720p: 25 fps/30 fps/50 fps/60 fps

- kat widzenia obiektywu 1080: 127° ; 720: 170° ; WVGA: 170°
- format video 16:9
- rozdzielczość full HD:1920x1080 ; HD: 1280x720 ; WVGA 800x480

- format zapisu MOV (H.264)
- ekspozycja automatyczna
- cyfrowy zoom przy rozdzielczości HD:1280 x 720 oraz WVGA: 800 x 480 

- wew.pamięć 32MB rozszerzalna do 32GB (SDHC)
- sterowanie pilotem (zasięg do ok 4 m)
- waga ok 138g 
- wymiary  - 133 mm x 50 mm x 33 mm
- możliwość wykonywania zdjęć



2. GoProHD

   Tej kamerce przyznałem drugie miejsce. Tzn gdyby nie Drift chciałbym GoPro. Jej plusy są powszechnie znane - niewielka kamerka o świetnej jakości, standardowa obudowa sprawiająca, że kamerka jest bezpieczna przed wodą, uderzeniami, wstrząsami i tym wszystkim co dla niej niebezpieczne. Wielu ją ma, każdy chyba widział, powszechnie używana, nawet TVN się w niektórych programach otacza właśnie takimi urządzeniami. Jednak w stosunku do "drifta" ma podobne parametry, ale jednak oferuje odrobinkę mniej. Tzn "drift" daje więcej możliwości, które akurat dla mnie są ważne. GoPro zyskuje na obudowie, jednak w moim przekonaniu to raczej bajer. Świetnie, że jest, świetnie że chroni, ale lubi czasami zaparować i jest kolejną "mechaniką" / niestety kilku znajomym osobom popękała podczas zamykania. Poza tym nie chcę kamery do nurkowania, pływania na desce, zakopywania w ziemi, czy innych fanaberii tylko kamerkę do latania - więc taka super pancerna ochrona chyba niepotrzebna.
 
Jej podstawowe parametry to :
- matryca - 5MP CMOS
- 1080p / 30 fps ; 960p / 30 fps ; 720p / 60 fps ; WVGA / 60 fps

- kat widzenia obiektywu 1080p/127° ;  960p, 720p /170º
- rozdzielczość  HD: 1920x1080 / 1280x960 / 1280x720

- format zapisu - H.264
- ekspozycja i balans bieli automatyczne

- wew.pamięć 16MB rozszerzalna do 32GB (SD)
- waga ok 167g 
- wymiary - 42 mm x 60 mm x 30 mm
- możliwość wykonywania zdjęć 2592x1944
3.  VHoldR ContourHD 1080p

   Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajęła kamerka CountourHD.  Jako jedyna w moim zestawieniu ma stabilizację obrazu i wskaźnik służący do poziomowania obrazu. Jednak znalazła się na trzecim miejscu z kilku powodów. Znajduje się w ładnej podłużnej obudowie, jednak nie ma tak wielu i tak bardzo zaawansowanych możliwości montażu jak GoPro czy Drift. Niespecjalnie lubię też używać kart microSD, co niestety w tej kamerze jest standardem. Zwłaszcza, gdy się gdzieś wyjedzie i ma kilka dużych zwykłych kart SD w domu. No jakoś mnie ta jej stabilizacja niespecjalnie przekonuje. Gdyby tak jak poprzednicy miała w sobie coś wyjątkowego co mnie "zachwyci", to być może znalazłaby się na innym miejscu. A tak, to niestety zamyka stawkę, choć trzeba przyznać jest dobrą, porządną kamerą HD. Jednak poprzednicy nieco bardziej mi pasują.

Podstawowe parametry VHoldR ContourHD 1080p to :
- matryca - 5MP CMOS
- 1080p: 30 fps / 25 fps
- 720p: 25 fps / 30 fps / 50 fps / 60 fps

- kat widzenia obiektywu 135° (960p, 720p) / 110° (720p, WVGA)
- format video 16:9
- rozdzielczość full HD:1920 x 1080 ; HD: 1280 x 720 ; WVGA 800 x 480

- format zapisu -  MOV (H.264)
- ekspozycja automatyczna

- wew.pamięć 0, rozszerzalna do 16GB (microSD)
- waga ok 116 gramów
- wymiary - 95 mm x 43 mm x 53 mm

   Dla podsumowania teraz jeszcze kilka słów na koniec w sprawie kamer. Każda z nich ma swoje wady i zalety - każda z nich ma swoje unikalne cechy i każda ma swoich zwolenników. Po prostu zalezy "co komu pasuje". Wszystkie na dzień dzisiejszy kosztują ok tysiąca złotych i różnice cenowe są na tyle niewielkie, że właściwie nie było sensu porównywać tych kamer pod tym kątem. Rzecz jasna, jeśli komuś za mało informacji, pozostaje jeszcze cała masa różnych opisów i porównań w sieci. Na pewno jeszcze warto obejrzeć filmiki, takie jak na przykład ten poniżej :


   Zdecydowanie zestawienie powyższe jest subiektywne i nie każdy musi się z tym zgadzać. Nam najbardziej pasuje "drift" i mamy nadzieję, że wspomniana kamerka będzie się świetnie sprawowała. Gdy odpowiednio ją "poeksploatujemy" rzecz jasna jakiś wpis będzie.....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz